Закарпатські та кошицькі лялькарі ступили на нову сходинку співпраці

Представники Закарпатського академічного обласного театру ляльок днями навідалися до своїх колег зі словацького міста Кошиці для підписання нової угоди про співпрацю між колективами.

Варто відзначити, що творча взаємодія театрів продовжується вже не одне десятиліття, розвиваючись і поглиблюючись. Саме на основі контактів, у першу чергу, зі словацьким театром ляльок було задумано та втілено проведення Міжнародного фестивалю театрів ляльок "Інтерлялька", який уперше відбувся в Ужгороді у 1990 році. Фестиваль, який і досі успішно проводиться що два роки, залишається єдиним в Україні міжнародним фестивалем театрів ляльок із тривалою та насиченою історією, помітним творчим розмахом, розлогою географією учасників і чисельною глядацькою аудиторією. Словацькі ж колеги були незмінними гостями ужгородського фестивалю всі шістнадцять разів. Окрім того, шість років тому започаткували власний щорічний Міжнародний фестиваль лялькового театру та ігор і розваг для дітей з батьками "VIRVAR", у якому участь закарпатських колег так само стала невід'ємною та завжди бажаною.

Також надзвичайно плідною видалася культурна ініціатива "Мандрівні ляльки", що реалізовувалась із листопада 2015 року по квітень 2017 року. Проект, який на сьогодні не має аналогів в українському культурному просторі, був спрямований на налагодження обміну інформацією про прикордонні регіони України та Словаччини (Закарпатська область і Кошицький самоврядний край) шляхом представлення спільної культурної спадщини інноваційним методом, спрямованим передусім на дітей. Були створені телевізійні лялькові постановки, базовані на легендах та цікавих особливостях місцевостей, які об'єднують обидва прикордонні регіони, а також створена спільна театральна постановка "Чарівна повітряна куля", що увійшла до репертуару обох театрів. До речі, під час теперішньої зустрічі сторони домовились про продовження роботи – телевізійні постановки за участі акторів закарпатського та кошицького театрів ляльок продублюють українською мовою.

Таким чином, колеги підтвердили своє бажання продовжувати співпрацю, обмінюватись інформацією про творчі здобутки та плани, новими виданнями сучасної дитячої драматургічної літератури й ін.; брати участь у мистецьких заходах та фестивалях, організованих театрами, навзаєм відвідувати прем'єри. Для ознайомлення з творчими й організаційними навичками одне одного сторони домовились "обмінюватися" митцями та управлінським персоналом, ділитися маркетинговими ідеями тощо. А ще – поставили за мету проведення спільних семінарів і конференцій.

Саме для досягнення та здійснення вказаних завдань і була укладена та підписана угода терміном на п'ять років про співпрацю між Комунальним закладом "Закарпатський академічний обласний театр ляльок" Закарпатської обласної ради (директор Мирослав Петій) і Театром ляльок у Кошицях (директор Павол Грегорчак). Лялькарі щиро сподіваються, що в партнерстві вдасться втілити низку спільних проектів на радість своїм шанувальникам і задля розвитку театрального мистецтва обабіч кордону.

bavka 2bavka 1

Ніна Малишка, театрознавець

Додаткова інформація