Новини

Виставка "Synthesis" авторства Івана Дідика й Іванки Войтович уже чекає на глядачів

11На Закарпатті є чимало прикладів, які спростовують твердження, що природа відпочиває на дітях геніїв. Серед таких – родина Дідиків, що дала Срібній Землі ціле гроно талановитих образотворців.

Нині в обласному художньому музеї ім.Й.Бокшая свій доробок представили двоє з них: заслужений художник України, член НСХУ, викладач Закарпатської академії мистецтв Іван Дідик та член НСХУ Іванка Войтович. Спільну виставку батько і донька назвали "Synthesis". Як пояснили самі митці – йдеться про об'єднання різних речей в одне ціле, а саме – представлення в одному проекті двох авторських доробків, що різні за темами й техніками виконання, та все ж утворюють певну емоційну єдність.

Детальніше...

Шаржі Адальберта Ерделі, вперше видані окремим альбомом, представлять в Ужгороді

2222 листопада в залі Закарпатського обласного художнього музею ім.Й.Бокшая відбудеться презентація унікального видання – "Шаржі" Адальберта Ерделі.

Як зазначається в анотації: "У виданні, присвяченому ще одній грані творчості Адальберта Ерделі, художник-живописець уперше постає в новій іпостасі – як майстер шаржу. Значна колекція малюнків-портретів, які залишив по собі художник, свідчить про невпинний інтерес А.Ерделі до жанру, яким захоплювались і майстри зі світовим ім’ям. Дружні шаржі А.Ерделі, створені простим олівцем на аркуші паперу, зрозумілі всім без слів і вражають своєю експресивністю, майстерністю, спостережливістю, іронією".

Добірку склали шаржі з фондів Закарпатського обласного художнього музею ім.Й.Бокшая та колекції Михайла Мейсароша, котрий, спільно з видавцем Олександрою Гаркушею, є упорядником альбому.

Значимість видання для ще кращого знайомства не лише з талантом, а й із внутрішнім світом та зовнішнім оточенням видатного художника, підкреслює у передмові мистецтвознавець Михайло Сирохман. Післямову ж із назвою "Неперевершений фундатор карпатського шаржу" написав Михайло Мейсарош. 

Детальніше...

Письменниця Вікторія Андрусів презентувала авторську новинку в головній книгозбірні краю

2Сьогодні в Закарпатській обласній універсальній науковій бібліотеці ім.Ф.Потушняка відбулася презентація нової книги під назвою "Тринадцять жінок Івони" авторства Вікторії Андрусів – закарпатки, яка віднедавна живе та працює у Сполучених Штатах Америки, зокрема у Каліфорнії. 

Модерував вечір Володимир Шовкшошитний – письменник, публіцист та директор видавництва "Український пріоритет", де й вийшла друком презентована книга. З трепетом та захватом розповідав пан Володимир про співпрацю з Вікторією Андрусів та про те, як, редагуючи цю книгу, він насолоджувався текстом: "...за Вікторією Андрусів плаче Голівуд. Пані Вікторія пише прозу без поділу на чоловічу та жіночу, без поділу на українську й американську – просто справжню прозу".

Детальніше...

В обласному музеї народної архітектури та побуту відкрили виставку "Карпатське бієнале – 2017"

9У Закарпатському обласному музеї народної архітектури та побуту нині відкрилась ІХ Міжнародна виставка "Карпатське бієнале – 2017". На ній представлено понад 200 робіт малих і юних художників-графіків з Польщі, Словаччини, Угорщини, України, Румунії.

Виставка вже вдев'яте проводиться у рамках міжнародного культурно-мистецького проекту. До його реалізації упродовж років долучались провідні організації та інституції згаданих країн, що діють у сфері культури. Це Центр української культури в м.Перемишль (Польща), Вигорлатський музей у м.Гуменне (Словаччина), Культурно-мистецький центр у м.Егер (Угорщина), культурний центр округу Харгіта в м.Меркуреа Чік (Румунія), Центр культурних та мистецьких ініціатив у м.Львів (Україна).

В Ужгороді виставка проводиться вдруге. Її координаторами є управління культури Закарпатської ОДА, Закарпатський обласний організаційно-методичний центр культури та Закарпатський обласний музей народної архітектури та побуту.

Детальніше...

Ювілейний "ПАП-ДЖАЗ-ФЕСТ" скликає шанувальників джазу до Ужгорода

25.1125 листопада в залі Закарпатського академічного обласного театру ляльок відбудеться Міжнародний ромський фестиваль джазового мистецтва "ПАП-ДЖАЗ-ФЕСТ – 2017".

Розпочнеться він о 19.00 концертом-реквіємом на вшанування пам'яті жертв Голодоморів, – анонсують організатори.

Фестиваль проходитиме вже вдвадцяте. За час його існування своє мистецтво в Ужгороді представляли такі відомі зарубіжні та вітчизняні музиканти, як саксофоністи Пітер Кардареллі та Монті Вотерс, трубач Макл "Патчес" Стюарт, гітарист Марк Вітфілд (США), саксофоніст Едвард Намисловський (Польща), ударник Додо Шошока (Словаччина), гітаристи Тибі Ботош та Олі Керекеш (Угорщина), легенди радянського джазу Євген Дергунов, Валерій Колесников, В'ячеслав Полянський, Володимир Соляник (Україна) та багато інших. А незмінним членом оргкомітету та ведучим усіх фестивалів "ПАП-ДЖАЗ-ФЕСТ" є відомий музичний критик із Києва Петро Полтарєв.

Родзинкою ж цьогорічного свята музики стане виступ зірки джазу світового рівня, cаксофоніста Еріка Марієнтала (США), нагородженого у 2016 році престижною міжнародною музичною премією "Греммі".

Детальніше...

Твори Віктора Теличка та Нікколо Паганіні прозвучать в одному концерті

22.1122 листопада на сцені Закарпатської обласної філармонії відбудеться концерт у рамках ХVІІ фестивалю класичної та сучасної музики "Музичне сузір'я Закарпаття". Програму складуть два великі твори різних авторів і різних історичних епох – Віктора Теличка та Нікколо Паганіні.

Віктор Теличко – відомий композитор, піаніст, педагог, музично-громадський діяч – це справжня гордість нашого краю, адже його мистецтво давно вийшло за межі України. Йому як організатору фестивалю слід завдячувати приємними зустрічами з найкращими авторами й виконавцями сучасності.

Детальніше...

У неділю облмуздрамтеатр покаже прем'єру про справжнє кохання

19У неділю, 19 листопада, о 18.00 Закарпатський академічний обласний український музично-драматичний театр ім.братів Ю.-А. та Є.Шерегіїв запрошує на першу прем'єру сезону. Цього разу "шерегіївці" покажуть драму на одну дію "Крок від любові" за відомим твором Михайла Старицького "Циганка Аза". У виставі багато пристрастей, музики та, ясна річ, танців і співів.

Цікаво, що в основі п'єси – реальні події, які відбулися на Волині в середині ХІХ столітті. Першим, хто описав цю трагічну історію кохання, був польський письменник Юзеф-Ігнац Крашевський. Його повість "Хата за селом" про цигансько-українську любов надихнула на створення шедевру Михайла Старицького. Однак п'єса українського корифея була заборонена російською цензурою і лише за радянської влади почався її тріумфальний хід театральними підмостками.

В 1987 році режисер Григорій Кохан зняв художній фільм "Циганка Аза". Нині п'єса Михайла Старицького з успіхом іде в театрах Чернігова, Кропивницького, Тернополя.

Детальніше...

З Міжнароднм днем чоловіків музично і танцювально вітатиме обласна філармонія

19.11Про Міжнародний жіночий день знають всі. А от що існує й Міжнародний день чоловіків – відомо не кожному. Було кілька спроб започаткувати це свято: з боку американського професора Томаса Оастера, керівництва відділення ООН у Відні, ба навіть колишнього президента СРСР Михайла Горбачова. Та вперше Міжнародний день чоловіків було офіційно відзначено – хто б міг подумати! – в такій острівній країні, як Тринідад і Тобаго у 1999 році. Його засновником вважається доктор Джером Тілуксінгх з університету Вест-Індії. Він запропонував і дату 19 листопада – день народження власного батька, який, за словами Джерома, був взірцем справжнього чоловіка. Свято знайшло підтримку в багатьох країнах світу. Його мета – обговорити проблеми чоловіків, показати їх позитивну роль у житті сім'ї, суспільства, держави.

У Закарпатській обласній філармонії також вирішили не ігнорувати Міжнародний день чоловіків: 19 листопада глядачам даруватимуть свої найкращі пісні Ірина Філіпенко, Яна Садварій, Василина Голянич та заслужений артист України Олександр Садварій.

Пікантності святковій програмі додадуть східні класичні та народні танці у виконанні Олесі Касо-Фединишин (Україна-Угорщина).

Детальніше...

Атріум головної адмінбудівлі краю прикрасили роботи Степана Шолтеса

4Нині в атріумі будівлі Закарпатської ОДА й облради відкрилася експозиція робіт відомого закарпатського художника Степана Шолтеса.

Митець представив зо два десятки своїх картин, написаних за останні роки та об’єднаних назвою "Чотири пори року". В представленій добірці – живописні ландшафти Карпатських гір, зображення перлин народної сакральної архітектури – дерев'яних храмів, затишні куточки Закарпаття.

У відкритті персональної виставки творів митця, поруч із поціновувачами його таланту, взяв участь і керівник краю Геннадій Москаль.

Детальніше...

Додаткова інформація