На Закарпатті реставрують унікальні зразки дерев'яної сакральної архітектури

Сакральні мистецтво й архітектура – це та частина інфраструктури, яка чи не найбільше потребує збереження і відновлення. Офіційно на відповідному обліку в області знаходяться більше 120 старовинних дерев'яних церков, будівництво яких датовано від середини XV до кінця ХІХ ст. Це і діючі храми, і туристичні об'єкти, на які щороку приїздять подивитися тисячі гостей Закарпаття.

Відповідно до пріоритетів, озвучених головою облдержадміністрації Геннадієм Москалем під час Ради регіонального розвитку, в області продовжать реставраційні, протиаварійні та відновлювальні роботи в старовинних церквах краю. Зокрема, відповідні роботи відбуватимуться у Церкві Святого Духу (с.Гукливий Воловецького району), Церкві Святого Миколая (с.Сокирниця Хустського району), Церкві Святої Параскеви (с.Олександрівка Хустського району) й інших.

Святодухівська церква знаходиться у дуже мальовничому місці – з одного боку різнобарвне передгір'я з усіма принадами сільського життя, з іншого – гірська річка Гукливчик. Це центральна церква району, її будівництво орієнтовно датоване 1765 роком. Свого часу тут навіть функціонувала школа дяків. Старші люди пам'ятають, як колись на свята тут проводилися богослужіння, а ще знають, що іконостас розписував німецький художник Франц Пеєр. Унікальний розпис зберігся від самого 1784 року. В церкві тривають реставраційні роботи, на час яких іконостас надійно запакували у захисну плівку.

Наразі в церкві проведено невідкладні протиаварійні роботи – замінено гонтове покриття, лемех і пошкоджені часом та погодними умовами елементи конструкції, оновлена центральна баня храму. В планах на найближче майбутнє – перекриття дзвіниці, чистка іконостасу і фіксація живописного шару, часткова заміна підлоги та встановлення охоронної пожежної сигналізації.

Церква і територія навколо неї знаходяться на балансі сільської громади, яка зацікавлена у відновленні унікального храму. Коштами сільради була виготовлена проектно-кошторисна документація, а на початку 2000-их власні кошти на порятунок архітектурної пам'ятки давав тодішній голова облдержадміністрації Геннадій Москаль.

Цього року Святодухівська церква та дзвіниця 18 століття увійшли у ТОП-10 цінностей туристичного Закарпаття в номінації "Архітектурна цінність".

На Хустщині у с.Сокирниця розташована церква Святого Миколая – зразок Мармороської готики. Збудована на початку XVIII ст., церква наразі не є діючою, а богослужіння там проводяться лише у храмове свято.

На сьогодні в церкві вже замінили перекриття і вона знаходиться у задовільному стані. Попереду роботи з перекриття дзвіниці та часткове оновлення опасання старовинної будівлі.

Ще одним зразком Марамороської готики є Церква Святої Параскеви в Олександрівці. Унікальна споруда та дзвіниця поруч, як і інші вказані храми, є пам'яткою архітектури національного значення. Обласним департаментом культури була виготовлена проектно-кошторисна документація об'єкту, а першочерговими заходами визначено протиаварійні роботи щодо крівлі церкви й дзвіниці. У подальшому будуть замінені деформовані елементи конструкції, а до ПКД внесені корективи.

Щоб унікальні храми могли побачити якомога більше людей, зокрема, туристів, область зацікавлена в ремонті доріг у напрямку вказаних об'єктів. Так, восени цього року було розпочато середній поточний ремонт автодороги районного значення "Майдан – Новоселиця" в Міжгірському районі. 

"Дорога від Майдана веде до чотирьох високогірних сіл – Голятина, Новоселиці, Лісковця та Рекіт, – повідомляє Геннадій Москаль. – У Рекітах знаходиться пам'ятка архітектури національного значення – дерев'яна Миколаївська церква, збудована в 1751 році, до якої також буде облаштовано під'їзд".

На Закарпатті з 2016 року впроваджується Комплексна програма збереження та використання пам'яток культурної спадщини. Бюджетом на 2019 рік передбачені кошти у 4,2 мільйони гривень, із яких, зокрема, будуть профінансовані реставраційні та протиаварійні роботи у дерев'яних церквах. Відродження мережі збережених зразків сакральної архітектури, що не мають аналогів у жодному іншому регіоні України, пріоритет як для культурної, так і для туристичної галузі краю, – інформує Прес-служба Закарпатської ОДА.

12345678910111213

Додаткова інформація